ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Güzel ve hoş gözüken dişler güzel bir gülüş kişinin hayatında çok pozitif etkiler yaratır. Güzel bir gülüş tüm hayatınızı değiştire bilir. Estetik diş hekimliği eksik olanı, doğala en uyumlu bir şekilde size sunmayı hedefler. Diş hekimi hastanın beklentilerini estetikten ne algıladığını ve neyi arzu ettiğini iyi algılayıp yerine getirilemeyecek imkansız bir beklenti var ise bunu başında paylaşıp olabilir ve uygulana bilir bir tedavi seçeneğini hastayaı sunmak ilkesiyle haraket ederse başarı yakalanır hasta ve diş hekimin beklentileri ortak bir noktada buluşmalıdır başarı için bu ortak nokta önemlidir.

BONDING

Düzensiz dizilmiş dişleriniz ,aralık dişler ve rengi kötü ve koyu olan dişlerinizi düzeltmenin en kolay yolu. Diş üzerine uygulanan estetik dolgularla ağrısız anestezisiz uygulanabilir bir method. Dişlerin fazla madde kaybetmeden düzgün ve estetik şekilde sıralanmasına olanak tanır.Bonding estetik dolgunun diş yüzeyine uygulanması ve yapışmasını sağlayan materyalin adıdır. Günlük hayatta muayenehane ortamında kısa sürede uygulanabilir bir methottur. Ancak dolgunun cilasının çok iyi yapılması daha sonra renklenme olasılığını en aza indirger. Kullanımında ise sert ve kabuklu çerezlerden kaçınmak, kalem ve tırnak yeme alışkanlıkları bırakmak kullanım süresini uzatır.

PORSELEN LAMİNALAR

Dişlerin ön yüzeyinden minumum madde kaldırarak dişe yapıştırılan porselen yapraklardır. 0.3 – 0,7 mm kalınlığındaki porselen yapraklar istenilen renk ve formda hazırlanarak dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Dişte hiç bir problem yoksa 1 hafta içerisinde tamamlanır. Bu yöntemle dişten çok az mine yapısı kaldırılır kimi zaman dişler kesilmedende lamina uygulaması yapılabilir. Bu nedenle hastayı güzel bir gülüşe kavuşturacak en koruyucu tedavi şeklidir. En büyük avantajı cok ince olup ışık geçirgenliğini doğal dişe yakın tarzda taklit etmesi ve çok az diş kesimi gerektirmesidir. Dişlerinin şeklinden boyutundan renginden çapraşıklığından aralıklı oluşundan memnun olmayan hastalara bir arternatif sunan ön bölgede renklenmiş büyük dolgular kırılmış ve aşınmış dişler için bir kurtarıcıdır. Doğal dişler için önerilen bakımlar lamina içinde geçerlidir doğal dişleri kıracak gıdalar laminayı kırabilir. Buna özen göstermeliyiz. Hastaların en büyük korkusu laminanın düşüp kırılmasıdır. Yapıştırıcıların gelişimi ile laminanın tutuculuğu en üst seviyededir. Küçük kırılma ve kopmalarda ise estetik dolgularla restorasyonu mümkündür. Ömrü 10 yıl ve üzeridir yaşanan diş eti rahatsızlıkları bu süreyi kısaltabilir. En çok karşılaşılan soru ise renk değiştirip değiştirmeyeceğidir de iyi bir ağız bakımı ile renk değişikliği yaşanmaz.

DİŞ BEYAZLATMA

Dişlerdeki renk değişikliklerinin diş minesi üzerine uygulanan beyazlatma ajanlarıyla giderilmesi işlemidir. Tedavi sonucu renk 2 – 3 ton açılır. Diş hekimi kontrolünde hastaya uygun seçimlerle ilgili beyazlatmanın dişe zararı yoktur. Tedavi sırasında ve sonrasında dişlerde hassasiyet oluşa bilir. Uygulanan hassasiyet gidericiler bu sorunu ortadan kaldırır. Evde ve ofıste olmak üzere 2 şekilde uygulanır. Klinik ortamında 1 saat evde ise 7 – 14 günlük uygulama süresi gerektirir. Rengin geriye dönüşünde hastanın beslenmesi ve alışkanlıkları çok önem taşır. Antibiyotik kullanımına ilişkin ağır renklenmeler florozis renkleşmeleri bizi kimi zaman sıkıntıya sokabilir. Bazı vakalarda beyazlatma ile kompozit veya porselen lamina tedavisi uygulamak zorunda kalabiliriz. Kanal tedavisi görmüş dişlerimizide beyazlata biliyoruz.

PORSELEN KRON VE KÖPRÜLER

Herhangi bir dolgu materyalı ile dişi tedavi edemiyorsak dişi güçlendirmek amacı ile dişlerin üzerine gelen diş şeklindeki materyalle dişi kaplarız. Alt yapı olarak kıymetli metal alaşım üst yapı olarakda porselen kullanarak estetik ve uzun ömürlü sonuçlar elde edebiliriz.

ZİRKONYUM PORSELENLER

Bu sistemde alt yapı metal yerine diş rengiyle uyumlu bir alt yapı olan zirkonyum alaşım kullanılır. Çok yüksek dayanıklılığa sahip olup çok estetik bir görünüm sağlar. Uzay mekiklerinde ısı kalkanı spor arabalarda fren diski olarak dayanıklılığını kanıtlamış olan zirkonyum oksit şimdi diş hekimliliğinde kullanılmaktadır.

ESTETİK DOLGULAR

Estetik dolgu dişteki kayıpların estetik malzeme ile doldurulması işlemidir. Diş çürümüş , kırılmış olabilir, bu kayıp dokununda bir şekilde yerine konması gerekir. Bu estetik dolgularla mümkün, estetik dolgular iki çeşit olabilir, bunlardan birincisi halk arasında lazerli dolgu olarak bilinen kompozit esaslı malzemelerdir ve herhangi bir ışık kaynağıyla sertleşen malzemelerdir ve hemen o seansta hekimin dişi şekillendirmesiyle ortaya çıkar. İkinci estetik dolgu grubu ise porselenden yapılmış dolgulardır, bunlara inley veya onley denmektedir. Porselen dolgularda varolan çürük temizlenir, çürüğün ölçüsü alınır, ölçüsü alındıktan sonra ve elde edilen model üzerinde porselenden bir tane dolgu hazırlanır ve dişin içine yapıştırılır yani porselen kaplamadan farklı olarak sadece yıkım olan bölgenin içine yerleştirilir, buna inley veya onley denir.

ESTETİK DOLGU VE AMALGAM DOLGU ARASINDAKİ FARKLAR

Kompozit dolgular estetik bir görünüm kazandırır ve sadece çürük bölgenin temizlenmesi yeterlidir fakat amalgam dolgularda tutuculuk için sağlam diş dokusundan madde kaldırılmalıdır ve kompozit dolgulardaki dayanıklılık günümüzdeki yeni çıkan dolgu seçenekleriylen artırılmaktadır.

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı, birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır. Gülüş tasarımında yüz şekliniz ayrıca bir önem taşır. Erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Gülüşte görünen diş eti seviyesi çok önemlidir. Gülüşe anlam katar. Fazla görünmesi çekiciliği ve güzelliği azaltır, görünmemesi ise gülüşte yapaylık oluşturur. İdeal olarak üst dudak çizgisine paralel bir temasta bulunması gereklidir. Pembe estetik en az beyaz estetik kadar önemlidir. Dudakların şekli, kalınlığı, dudak köşelerinin simetrisi ve dudaklar ile dişlerin uyumu ideal gülüş estetiğinin yaratılmasında önemlidir. Güldüğümüz zaman alt dudakta oluşan kavsi üst dişlerin de takip etmesi gerekir.Gülüş sırasında iki dudak arası mesafe ile dişlerin boyutları uyumlu olmalıdır.

  • Dikey simetri:Alın ortası burun ucu ve çene ucundan geçen dikey çizgi üst ve alt dişlerin 1. Keserlerinin arasından da geçmelidir. Bu çizginin sağ ve sol tarafındaki dişlerin birbirine olan simetrisi (ayna görüntüsü gibi eş olmaları gerekir) de estetik bir gülüş için çok önemlidir.
  • Yatay paralellik:Göz bebeklerinin ortasından geçen çizgi ile keserlerin uçlarından geçen düz çizgi birbirine paralel olmalıdır. Aksi halde ağızda eğrilik oluşur. Gülüş hattı üst ön dişlerin kesici uçlarını birleştiren çizgi ile alt dudağın gülüş sırasındaki hattı birbirini takip etmelidir.
  • Dişlerin oranları:Estetik bir gülüş için dişlerin görünürlüğü önden arkaya doğru belirli bir oranda azalmalıdır. Bu oranın matematiksel değeri 0.618 dir. Bu sayıya altın oran denir. Doğadaki ve canlılardaki ahenk bu altın oran sayesindedir. Dişlerde altın orana uyar.
  • Embraşurlar:Komşu dişlerin uçları arasındaki üçgenimsi boşluklardır. Genç bir gülüş etkisi için ebraşurlar gereklidir. Yaşlı bireylerde dişlerin aşınmasıyla beraber embraşurlar kaybolur. Gülüşü gençleştirmek için yeniden tasarlanmalıdırlar.
  • Renk:Doğal dişlerin her bölgesi aynı renk olmaz. Diş ne kadar beyaz olursa olsun dişetine yakın kısm ı(cervical zone) daha sarımsı, uç kısmı (insizal zone) ise daha şeffaf ve grimsidir. Orta kısmıysa dişin doygun rengini temsil eder. Doğalı taklit edebilmek için gülüş tasarlarken bu renk oyunları ve şeffaf bölgeler uygulanmalıdır.